Plugins - Code Snippets - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (235 entries)

en:  for &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP:  &ldquo;%s&rdquo; で検索

en:  in tag &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP:  タグ: &ldquo;%s&rdquo;

en: %s [CLONE]
ja_JP: %s [コピー]

en: %s ago
ja_JP: %s前

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja_JP: 作業をとりやめるには「キャンセル」、削除するには「OK」をクリックします。

en: (Maximum size: %s)
ja_JP: (最大ファイルサイズ: %s)

en: (Note: codevault name is case and spelling sensitive and only public snippets will be shown)
ja_JP: (あいまい検索は行いません。大文字・小文字の違いや綴りなどにご注意ください。また、非公開のスニペットは検索対象となりません)

en: <strong>%1$s</strong> is currently inactive. You can <a href="%2$s">edit this snippet</a> to activate it and make it visible. This message will not appear in the published post.
ja_JP: <strong>%1$s</strong> は現在、有効化されていません。<a href="%2$s">スニペットを編集して</a>有効化すると表示されるようになります。このメッセージは、公開済みの投稿には表示されません。

en: <strong>Have feedback on Code Snippets?</strong> Please take the time to answer a short survey on how you use this plugin and what you'd like to see changed or added in the future.
ja_JP: <strong>Code Snippets に関するご意見をお持ちですか ?</strong> プラグインの使用方法や、将来的に変更・追加される内容に関する簡単なアンケートへの回答をお待ちしています。

en: About Plugin
ja_JP: プラグインについて

en: Activate
ja_JP: 有効

en: Activate by Default
ja_JP: 保存ボタンの設定

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 使用中 <span class="count">(%s)</span>

en: Active Snippets
ja_JP: 有効化されたスニペット

en: Add New Snippet
ja_JP: 新規追加

en: Adding Snippets
ja_JP: スニペットを追加

en: Admin function
ja_JP: 管理画面表示時に適用

en: Admin styles
ja_JP: 管理画面表示時に適用

en: Afterward, you will need to visit the <a href="%s" >All Snippets</a> page to activate the imported snippets.
ja_JP: 正常に処理できたら、<a href="%s">すべてのスニペット</a>ページでインポートしたスニペットを有効化してください。

en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: すべて <span class="count">(%s)</span>

en: All Snippets
ja_JP: スニペット一覧

en: All settings have been reset to their defaults.
ja_JP: すべての設定がデフォルトにリセットされました。

en: Allow folding functions or other blocks into a single line.
ja_JP: コードの折りたたみを許可する

en: Allow smilies
ja_JP: 絵文字を許可する

en: Allows smiley conversion in obscure places.
ja_JP: わかりにくい箇所での絵文字変換を可能にします。

en: An easy, clean and simple way to run code snippets on your site. No need to edit to your theme's functions.php file again!
ja_JP: サイトにコードスニペットを追加するための、簡単、クリーン、そしてシンプルな方法。もう、テーマの functions.php を編集する必要はありません !

en: An error occurred when processing the import files.
ja_JP: インポートファイルの処理をする際にエラーが発生しました。

en: Another version of Code Snippets appears to be installed. Deactivating this version.
ja_JP: Code Snippets の他のバージョンがインストールされているようです。このバージョンを無効化します。

en: Apply formatting
ja_JP: コード整形を適用する

en: Auto Close Brackets
ja_JP: 括弧を自動的に閉じる

en: Auto-close brackets and quotes when typed.
ja_JP: 括弧や引用符が入力されたら、対応する閉じ括弧 / 閉じ引用符を自動的に入力する

en: Available in Code Snippets Pro (external link)
ja_JP: プロ版で利用できます (外部リンク)

en: Be sure to check your snippets for errors before you activate them, as a faulty snippet could bring your whole blog down. If your site starts doing strange things, deactivate all your snippets and activate them one at a time.
ja_JP: サイト全体が障害のあるスニペットで停止しないように、それらを有効化する前にスニペットを確認して下さい。サイトが奇妙な動作をした場合は、すべてのスニペットを無効化し、それらを一度に1をアクティブにします。

en: Bundles
ja_JP: 拡張機能

en: Cannot redeclare %s.
ja_JP: %s は再宣言できません。

en: Cannot redeclare class %s.
ja_JP: クラス %s は再宣言できません。

en: Cannot redeclare function %s.
ja_JP: 関数 %s は再宣言できません。

en: Cannot redeclare interface %s.
ja_JP: インターフェース %s は再宣言できません。

en: Change plugin settings
ja_JP: プラグイン設定の変更

en: Choose files from your computer:
ja_JP: コンピュータからファイルを選択:

en: Choose one or more Code Snippets (.xml or .json) files to upload, then click "Upload files and import".
ja_JP: アップロードするコードスニペット (.xmlまたは.json) ファイルを1つ以上選択し、「ファイルをアップロードしてインポート」をクリックします。

en: Clear Filters
ja_JP: 検索条件を解除

en: Clear List
ja_JP: 一覧をクリア

en: Clone
ja_JP: 複製

en: Cloud Search
ja_JP: スニペット検索

en: Code Editor
ja_JP: コードエディター

en: Code Folding
ja_JP: コードの折りたたみ

en: Code Snippets Pro
ja_JP: Code Snippets プロ版

en: Code Snippets requires PHP %s or later.
ja_JP: Code Snippets の動作には PHP %s以降が必要です。

en: Complete Uninstall
ja_JP: プラグイン削除時の処理

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Content Snippet
ja_JP: コンテンツスニペット

en: Content snippets are bits of reusable PHP and HTML content that can be inserted into posts and pages.
ja_JP: コンテンツスニペットは PHP や HTML で作るちょっとしたコンテンツです。投稿や固定ページに挿入でき、再利用も可能です。

en: Could not load snippet with an invalid ID: %d.
ja_JP: 不正な ID のため、このスニペットは読み込まれませんでした。ID: %d

en: Current year
ja_JP: 現在の年

en: Database Table Upgrade
ja_JP: データベーステーブルのアップグレード

en: Deactivate
ja_JP: 無効

en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: Default way to order snippets on the All Snippets admin menu.
ja_JP: スニペット一覧におけるデフォルトの表示順を指定します

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Description
ja_JP: 説明

en: Description Editor Height
ja_JP: 説明のエディター行の高さ

en: Disable Syntax Highlighter
ja_JP: シンタックスハイライターの無効化

en: Disable admin bar
ja_JP: 管理バーを無効化する

en: Disable syntax highlighting when displaying snippet code on the front-end.
ja_JP: スニペットコードを表示するときに、シンタックスハイライターを無効にする

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Do not import any duplicate snippets; leave all existing snippets unchanged.
ja_JP: 重複するスニペットはインポートせず、既存のスニペットはすべて変更しない。

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Duplicate Snippets
ja_JP: スニペットが重複したときの処理

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Snippet
ja_JP: スニペットの編集

en: Editor Preview
ja_JP: エディタープレビュー

en: Enable Snippet Descriptions
ja_JP: 説明の有効化

en: Enable Snippet Tags
ja_JP: タグの有効化

en: Enable shortcodes
ja_JP: ショートコードを有効化する

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Exporting
ja_JP: エクスポート中

en: Filter
ja_JP: 検索条件

en: Find more about Pro (opens in external tab)
ja_JP: プロ版の詳細を見る (外部リンク)

en: Find out how to get support with Code Snippets
ja_JP: Code Snippets のサポートに関するご案内

en: Footer content
ja_JP: wp_footer の場所に挿入

en: Footer styles
ja_JP: wp_footer の場所に挿入

en: For more information:
ja_JP: より多くの情報:

en: Front-end function
ja_JP: フロントエンド表示時に適用

en: Front-end styles
ja_JP: フロントエンド表示時に適用

en: Function snippets are run on your site as if there were in a plugin or theme functions.php file.
ja_JP: ファンクションスニペットは WordPress サイトで実行されるコードで、プラグインやテーマ内の functions.php ファイルのようにふるまいます。

en: Functions
ja_JP: ファンクション

en: Functions (PHP)
ja_JP: ファンクション (PHP)

en: General
ja_JP: 一般

en: Global function
ja_JP: サイト全体に適用

en: Go Pro
ja_JP: プロ版

en: Head content
ja_JP: wp_head の場所に挿入

en: Head styles
ja_JP: wp_head の場所に挿入

en: Here you can add a new snippet, or edit an existing one.
ja_JP: このページでは、新しいスニペットを追加したり既存のスニペットを編集したりすることができます。

en: Here you can load snippets from a code snippets export file into the database alongside existing snippets.
ja_JP: このページでは Code Snippets のエクスポートファイルからデータベースにスニペットをロードし、既存のスニペットと一緒に管理することができます。

en: Here you can manage your existing snippets and perform tasks on them such as activating, deactivating, deleting and exporting.
ja_JP: このページでは、既存スニペットの管理、有効化、無効化、削除、エクスポートなどを行うことができます。

en: Hide Upgrade Menu
ja_JP: アップグレードメニューを非表示

en: Hide the Upgrade button from the admin menu.
ja_JP: アップグレードボタンを表示しない

en: Highlight Active Line
ja_JP: 編集行のハイライト表示

en: Highlight Selection Matches
ja_JP: 選択に一致する語句をハイライト

en: Highlight all instances of a currently selected word.
ja_JP: 現在選択されている語句のある箇所をすべてハイライト表示する

en: Highlight the line that is currently being edited.
ja_JP: 現在編集している行をハイライト表示する

en: If something goes wrong with a snippet, and you can't use WordPress, you can cause all snippets to stop executing by turning on <strong>safe mode</strong>.
ja_JP: スニペットの不具合で WordPress サイトが動作しなくなったときは<strong>セーフモード</strong>をオンにしてください。すべてのスニペットの実行を止めることができます。

en: If you're not sure about the types of snippets you can add, take a look at the <a href="https://help.codesnippets.pro/collection/2-adding-snippets">Code Snippets Pro Docs</a> for inspiration.
ja_JP: 追加できるスニペットの種類がわからないときは、<a href="https://help.codesnippets.pro/collection/2-adding-snippets">Code Snippets Pro Docs</a> を参照してください。

en: Ignore any duplicate snippets: import all snippets from the file regardless and leave all existing snippets unchanged.
ja_JP: 重複するスニペットを無視する: ファイルからすべてのスニペットをインポートし、既存のスニペットは変更しない。

en: Import Snippets
ja_JP: スニペットインポート

en: Import snippets from a code snippets export file
ja_JP: エクスポートファイルからスニペットをインポートする

en: Imported snippets will be added to the database along with your existing snippets. Regardless of whether the snippets were active on the previous site, imported snippets are always inactive until activated using the <a href="%s">Manage Snippets</a> page.
ja_JP: インポートされたスニペットは、既存のスニペットと一緒にデータベースで管理されます。インポートされたスニペットは、以前のサイトで有効であったかどうかにかかわらず、<a href="%s">スニペット一覧</a>ページで有効化するまで無効化の状態となります。

en: Importing
ja_JP: インポート中

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 停止 <span class="count">(%s)</span>

en: Indent Unit
ja_JP: インデントの単位

en: Indent With Tabs
ja_JP: タブでインデント

en: Insert Content Snippet
ja_JP: コンテンツスニペットを挿入する

en: Insert Snippet Source
ja_JP: スニペットコードを挿入

en: It looks like you don't have any snippets of this type.
ja_JP: スニペットが存在しないようです。

en: It looks like you don't have any snippets.
ja_JP: スニペットが存在しないようです。

en: Keymap
ja_JP: キーマップ

en: Last modified %s
ja_JP: 最終更新日: %s

en: Line Numbers
ja_JP: 行番号

en: Make the 'Save and Activate' button the default action when saving a snippet.
ja_JP: スニペットを保存する時に、「変更を保存して有効化」ボタンをデフォルトにする

en: Make upload filenames lowercase
ja_JP: アップロードしたファイル名を英小文字にする

en: Makes sure that image and file uploads have lowercase filenames.
ja_JP: 画像やファイルをアップロードした時、英小文字のファイル名が使われるようにします。

en: Manage your existing snippets
ja_JP: 登録されているスニペットを管理

en: Modified
ja_JP: 更新日

en: Modified (latest first)
ja_JP: 更新日 (降順)

en: Modified (oldest first)
ja_JP: 更新日 (昇順)

en: Name
ja_JP: 名前

en: Name (A-Z)
ja_JP: スニペット名 (昇順)

en: Name (Z-A)
ja_JP: スニペット名 (降順)

en: Name of codevault
ja_JP: Codevault の名前で検索

en: Network Activate
ja_JP: ネットワーク 有効

en: Network Active
ja_JP: サイトネットワークで有効

en: Network Deactivate
ja_JP: ネットワーク 無効

en: Network Only
ja_JP: サイトネットワークのみ

en: No snippets or codevault could be found with that search term. Please try again.
ja_JP: 該当するスニペットや codevault は見つかりませんでした。もう一度試してみてください。

en: No snippets were found matching the current search query. Please enter a new query or use the "Clear Filters" button above.
ja_JP: 検索ワードに一致するスニペットは見つかりませんでした。別のワードで検索するか、上の「フィルターをクリア」ボタンをクリックするかしてください。

en: No snippets were imported.
ja_JP: スニペットはインポートされませんでした。

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet
ja_JP: 解析エラー: 構文エラー スニペットは予期せず終了しました。

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet.
ja_JP: 解析エラー: 構文エラー スニペットは予期せず終了しました。

en: Perhaps you would like to add a new one?
ja_JP: 新しいものを追加していいですか ?

en: Please <a href="%s">upgrade your server to the latest version of PHP</a> to continue using Code Snippets.
ja_JP: Code Snippets を引き続き使用するには、<a href="%s">お使いのサーバーの PHP を最新バージョンにアップグレード</a>してください。

en: Please be sure to check that your snippet is valid PHP code and will not produce errors before adding it through this page. While doing so will not become active straight away, it will help to minimise the chance of a faulty snippet becoming active on your site.
ja_JP: このページで追加するスニペットのPHPコードがエラーを起こさないことを確認して下さい。そうすることですぐに有効になりませんが、障害のあるスニペットは、サイト上で有効になる可能性を最小限に抑えるのに役立ちます。

en: Plugin Website
ja_JP: プラグインのウェブサイト

en: Priority
ja_JP: 優先順位

en: Recently Active <span class="count">(%s)</span> | Recently Active <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 最近まで使用 <span class="count">(%s)</span>

en: Replace any existing snippets with a newly imported snippet of the same name.
ja_JP: 既存のスニペットを、同じ名前のスニペットで置き換える。

en: Reset to Default
ja_JP: 初期設定に戻す

en: Run Once
ja_JP: 1回実行

en: Run PHP code
ja_JP: PHP コードを実行する

en: Safe Mode
ja_JP: セーフモード

en: Scripts
ja_JP: スクリプト

en: Scripts (JS)
ja_JP: スクリプト (JS)

en: Search Cloud
ja_JP: スニペットの検索

en: Search Snippets
ja_JP: スニペットを検索

en: Search by keyword(s)
ja_JP: キーワードで検索

en: Search results
ja_JP: 検索結果

en: Selected snippets <strong>activated</strong>.
ja_JP: 選択されたスニペットを <strong>有効化</strong>。

en: Selected snippets <strong>cloned</strong>.
ja_JP: 選択されたスニペットを<strong>複製</strong>しました。

en: Selected snippets <strong>deactivated</strong>.
ja_JP: 選択したスニペットを <strong>停止</strong>。

en: Selected snippets <strong>deleted</strong>.
ja_JP: 選択されたスニペットを <strong>削除</strong>。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: Shared on Network
ja_JP: ネットワーク上で共有

en: Shortcode for inserting the current year into a post or page..
ja_JP: 投稿や固定ページに現在の年を挿入するためのショートコードです。

en: Show all tags
ja_JP: すべてのタグを表示する

en: Show line numbers
ja_JP: 行番号を表示

en: Show line numbers to the left of the editor.
ja_JP: エディターの左側に行番号を表示する

en: Show snippet descriptions on admin pages.
ja_JP: スニペット一覧ページに、スニペットの説明を表示する

en: Show snippet tags on admin pages.
ja_JP: スニペット一覧ページに、スニペットを分類するタグを表示する

en: Single-use function
ja_JP: 単体で適用

en: Snippet
ja_JP: スニペット

en: Snippet <strong>activated</strong>.
ja_JP: スニペットを <strong>有効化</strong>。

en: Snippet <strong>cloned</strong>.
ja_JP: スニペットを<strong>複製</strong>しました。

en: Snippet <strong>deactivated</strong>.
ja_JP: スニペットを <strong>停止</strong>。

en: Snippet <strong>deleted</strong>.
ja_JP: スニペットを <strong>削除</strong>。

en: Snippet <strong>executed</strong>.
ja_JP: スニペットが<strong>実行されました</strong>。

en: Snippet Source Code
ja_JP: スニペットのソースコード

en: Snippets
ja_JP: スニペット

en: Snippets &raquo; Settings
ja_JP: スニペット &raquo; 設定

en: Snippets List Order
ja_JP: スニペット一覧の表示順

en: Snippets Settings
ja_JP: スニペットの設定

en: Snippets are similar to plugins - they both extend and expand the functionality of WordPress. Snippets are more light-weight, just a few lines of code, and do not put as much load on your server.
ja_JP: スニペットはプラグインと同様、WordPress の機能を拡張する役割を果たします。スニペットは数行のコードでできていて、プラグインよりも軽量なため、サーバーにそれほど負荷をかけません。

en: Snippets per page
ja_JP: 1ページあたりのスニペット表示件数

en: Soft-wrap long lines of code instead of horizontally scrolling.
ja_JP: 文字数の長い行を折り返す

en: Styles
ja_JP: スタイル

en: Styles (CSS)
ja_JP: スタイル (CSS)

en: Successfully imported <strong>%1$d</strong> snippet. <a href="%2$s">Have fun!</a> | Successfully imported <strong>%1$d</strong> snippets. <a href="%2$s">Have fun!</a>
ja_JP[0]: <strong>%1$d</strong> 個のスニペットが正常にインポートされました。<a href="%2$s">スニペット一覧へ</a>

en: Support
ja_JP: サポート

en: Support Forum
ja_JP: サポートフォーラム

en: Tab Size
ja_JP: タブのサイズ

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Take the survey now
ja_JP: アンケートに回答する

en: The set of keyboard shortcuts to use in the code editor.
ja_JP: コードエディターで使用するキーボードショートカットの設定

en: The width of a tab character.
ja_JP: タブの文字数を指定します。

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: This is a sample snippet. Feel free to use it, edit it, or remove it.
ja_JP: スニペットのサンプルです。そのまま使っても、編集しても、削除してもかまいません。

en: Turns off the WordPress admin bar for everyone except administrators.
ja_JP: 管理者以外がサイトを閲覧したとき WordPress の管理バーを非表示にします。

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Untitled #%d
ja_JP: 無題 #%d

en: Upgrade Database Table
ja_JP: アップグレード

en: Upgrade to <span class="badge">Pro</span>
ja_JP: <span class="badge">Pro 版</span>にアップグレード

en: Upgrade to Code Snippets Pro
ja_JP: Code Snippets プロ版にアップグレード

en: Upgrade to Pro
ja_JP: プロ版にアップグレード

en: Upload Files
ja_JP: ファイルをアップロード

en: Upload files and import
ja_JP: ファイルをアップロードしてインポート

en: Upload one or more Code Snippets export files and the snippets will be imported.
ja_JP: エクスポートしたスニペットファイルをアップロードすると、スニペットがインポートされます。

en: Use hard tabs instead of spaces for indentation.
ja_JP: スペースの代わりにタブでインデントする

en: Use the search bar below to search cloud snippets by entering either the name of a codevault or keywords.
ja_JP: Codevault の名前またはキーワードを入力して、クラウド上のスニペットを検索できます。

en: Use this button to manually upgrade the Code Snippets database table. This action will only affect the snippets table and should be used only when necessary.
ja_JP: Code Snippets のデータベーステーブルを手動でアップグレードします。この操作は Code Snippets が使うテーブルにのみ影響するので、必要に応じて使用してください。

en: What should happen if an existing snippet is found with an identical name to an imported snippet?
ja_JP: インポートされたスニペットと既存のスニペットが重複するときの処理を選んでください。

en: When the plugin is deleted from the Plugins menu, also delete all snippets and plugin settings.
ja_JP: Code Snippets プラグインをプラグインメニューから削除する時、すべてのスニペットとプラグイン設定を削除する

en: Wrap Lines
ja_JP: 行を折り返す

en: You are about to permanently delete the selected item.
ja_JP: 選択したアイテムを完全に削除しようとしています。

en: You are not authorized to access this page.
ja_JP: このページにアクセスする権限がありません。

en: You can find out how to enable safe mode in the <a href="https://help.codesnippets.pro/article/12-safe-mode">Code Snippets Pro Docs</a>.
ja_JP: セーフモードを有効にする方法は、<a href="https://help.codesnippets.pro/article/12-safe-mode">Code Snippets Pro Docs</a> に記載されています。

en: You can load your snippets from a code snippets export file using this page.
ja_JP: このページで、Code Snippets のエクスポートファイルからスニペットを読み込むことができます。

en: You can save your snippets to a code snippets export file using the <a href="%s">Manage Snippets</a> page.
ja_JP: <a href="%s">スニペット一覧</a>ページで、作成したスニペットをエクスポートすることができます。

en: You need to fill out the name and code fields for your snippet to be added. While the description field will add more information about how your snippet works, what is does and where you found it, it is completely optional.
ja_JP: あなたは、追加するスニペットの名前とコードのフィールドに必要事項を記入する必要があります。説明フィールドには、あなたのスニペットがどのように機能するかについての詳細情報を記入しますが、これは任意です。

en: e.g. Remove unused javascript…
ja_JP: キーワードや Codevault の名前を入力してください

[ctx: go pro badge]
en: Pro
ja_JP: プロ版

[ctx: menu label]
en: Add New
ja_JP: 新規追加

[ctx: menu label]
en: All Snippets
ja_JP: すべてのスニペット

[ctx: menu label]
en: Edit Snippet
ja_JP: スニペットの編集

[ctx: menu label]
en: Import
ja_JP: インポート

[ctx: menu label]
en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: snippet]
en: Add New
ja_JP: 新規追加

[ctx: snippets]
en: Import
ja_JP: インポート

[ctx: snippets]
en: Manage
ja_JP: 管理

[ctx: snippets]
en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: tools submenu label]
en: Snippets
ja_JP: スニペット

[ctx: top-level menu label]
en: Go Pro
ja_JP: プロ版

[ctx: top-level menu label]
en: Snippets
ja_JP: スニペット

[ctx: unit]
en: rows
ja_JP: 行

[ctx: unit]
en: spaces
ja_JP: 文字
